Výběr matrace

matracS výběrem dětské postele úzce souvisí také výběr kvalitní matrace. A že je opravdu z čeho vybírat. Zakoupit si můžete matrace pružinové, molitanové nebo s kokosovým vláknem. Matrace s kokosovým vláknem jsou velice vzdušné a mají velice dobré tepelně izolační vlastnosti. Svou charakteristikou se velice podobají latexové pěně.

Velice praktické jsou také matrace s letní a zimní stranou. Klasické jsou potom matrace sendvičové, které mají vnitřní část vyrobenou z pevného materiálu a svrchní část je pak vytvořena z měkčího materiálu. Pružinové matrace se ovšem do dětských postýlek příliš nedoporučují. Nejvhodnější jsou zejména matrace pěnové, nebo ty, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů.

Pro kojence jsou nejvhodnější matrace z kokosového vlákna. Ty jsou totiž dostatečně tvrdé a velmi prodyšné. Navíc je můžete pro pořídit také jako antialergenní a jsou určené ke každodennímu spaní. Obecně platí, že matrace pro kojence by neměly být příliš tvrdé ani příliš měkké. V opačném případě hrozí větší pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí kojenců. Do věku 10 měsíců je vhodné pořídit speciální vložku, které se vloží pod běžnou matraci. U malých dětí navíc hrozí, že se v noci počůrají, proto je dobré na matraci připevnit ještě bavlněný potah, který se snadno sundá a vypere.

Pro větší děti jsou lepší matrace středně tvrdé z latexové pěny, která je dostatečně pružná a snadno se přizpůsobí váze dítěte. Díky své elasticitě získává snadno zpátky svůj původní tvar.

Matraci je nutné také za čas vyměnit. Většinou se uvádí doba 10-ti let. Obecně se uvádí, že pro větší děti jsou vhodnější spíše matrace tvrdí, než-li měkčí matrace.

Pokud si nejste jistí, jakou matraci svému dítěti vybrat, je dobré to zkonzultovat s jeho praktickým lékařem a nechat si poradit také od prodavačů.  Výběr matrace je velice důležitý, neboť děti se během spánku vyvíjí a rostou.